انواع موتور پمپ آب کشاورزی برای کاربردهای گوناگون در بازار موجود است. این پمپ ها ماشین هایی هستند که برای انتقال سیالات (گازها یا مایعات) با عمل مکانیکی که معمولاً از نیروی الکتریکی به انرژی هیدرولیک تبدیل می شود مورد استفاده قرار میگیرند. تعریف دقیق تر پمپ ها این است : ” وسیله ای است که برای افزایش فشار آب برای انتقال از یک موقعیت به موقعیت دیگر استفاده می شود”.

انواع موتور پمپ آب کشاورزی

پمپ های آب مدرن در سراسر جهان برای تامین آب برای کاربردهای کشاورزی، شهری، صنعتی و مسکونی استفاده می شوند. پمپ های آب برای انتقال فاضلاب در کارخانه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرند. پمپ‌ های آب جدید اغلب با برق کار می‌ کنند، اما منابع انرژی دیگر نیز در آنها مورد استفاده قرار می ‌گیرند – به عنوان مثال، موتور های بنزینی یا دیزلی. (مانند موتور پمپ آب بنزینی 1 اینچ). انواع موتور پمپ آب کشاورزی در سیستم های توزیع به کار می روند. پمپ هایی که آب های سطحی را به سیستم فرآوری مجاور منتقل می کنند، پمپ های low-lift نامیده می شوند. این پمپ ها حجم زیادی از آب را با فشار تخلیه نسبتا کم جابه جا می کنند. پمپ هایی که آب را به کانال های شریانی تخلیه می کنند، پمپ های high-lift نامیده می شوند. این پمپ ها تحت فشارهای بالاتر کار می کنند.

انواع موتور پمپ آب کشاورزی

انواع موتور پمپ آب کشاورزی

پمپ های داینامیک

پمپ های روتودینامیکی (پمپ های دینامیکی) انواع پمپ های سرعتی هستند که در آنها با افزایش سرعت جریان، انرژی جنبشی به سیال اضافه می شود. این افزایش در انرژی زمانی که سرعت قبل یا با خروج جریان به خط تخلیه کاهش می یابد، به افزایش انرژی پتانسیل (فشار) تبدیل می شود. این تغییر در انرژی جنبشی به فشار توسط قانون اول ترمودینامیک یا به طور دقیق تر با اصل برنولی تعریف می شود. پمپ های دینامیکی را می توان بر اساس نحوه دستیابی به افزایش سرعت تقسیم بندی کرد. این نوع پمپ ها دارای ویژگی هایی هستند. ویژگی هایی مانند تبدیل انرژی افزوده به افزایش انرژی جنبشی (افزایش سرعت). انرژی مداوم و تبدیل افزایش سرعت (انرژی جنبشی) برای ایجاد هد فشار بالاتر. یک تفاوت عملکردی بین پمپ های جابجایی مثبت و پمپ های دینامیکی نحوه عملکرد آنها در حالت های بسته بودن دریچه است. (انواع موتور پمپ آب کشاورزی)

انواع موتور پمپ آب کشاورزی

در ادامه مقاله ” انواع موتور پمپ آب کشاورزی ” باید بگوییم که بستن یک شیر در پایین دست پمپ جابجایی مثبت باعث افزایش مداوم فشار می شود که می تواند منجر به خرابی مکانیکی خط لوله یا پمپ شود. پمپ های دینامیکی از این نظر متفاوت هستند که می توانند به طور ایمن در شرایط دریچه بسته (برای دوره های کوتاه) کار کنند. این پمپ ها به انواع مختلفی طبقه بندی می شوند: پمپ سانتریفیوژ، پمپ گریز از مرکز افقی، پمپ گریز از مرکز عمودی، سیستم های هیدرانت آتش نشانی و پمپ شناور. یک پمپ جابجایی مثبت با به دام انداختن مقدار مشخص و جابجایی حجم محبوس شده در خط تخلیه، سیال را به حرکت در می آورد. بسیاری از پمپ های جابجایی مثبت از یک حفره در حال گسترش روی سر مکش و یک حفره کاهشی در سر تخلیه استفاده می کنند.

انواع موتور پمپ آب کشاورزی

ایمنی پمپ جابجایی مثبت:

برخلاف سانتریفیوژ، پمپ ‌های جابجایی مثبت از نظر تئوری می ‌توانند جریان یکسانی را در سرعت خود (rpm) بدون توجه به فشار تخلیه فراهم کنند. بنابراین، پمپ های جابجایی مثبت، دستگاه هایی با جریان ثابت هستند. با این حال، افزایش اندک در نشت داخلی با افزایش فشار، سرعت جریان ثابت را محدود می کند. این پمپ نباید در برابر شیر بسته روی سر تخلیه پمپ کار کند. چون یک پمپ جابجایی مثبت در یک شیر تخلیه بسته به تولید جریان می‌ پردازد و فشار در خط تا ترکیدن لوله‌ ها، آسیب به پمپ یا هر دو افزایش می ‌یابد. انواع موتور پمپ آب کشاورزی شامل پمپ های جابجایی مثبت دورانی نیز میشود. پمپ های دوار بسیار کارآمد هستند، زیرا می توانند مایعات بسیار چسبناک را با دبی بیشتر با افزایش ویسکوزیته دستکاری کنند. ماهیت این پمپ نیاز به داشتن فاصله بسیار نزدیک بین پمپ دوار و لبه های خارجی دارد.

انواع موتور پمپ آب کشاورزی : پمپ رفت و برگشتی

پمپ های رفت و برگشتی، سیال را با استفاده از یک یا چند پیستون نوسانی و یا پیستون های پوشه ای انتقال می دهند. در این پمپ ها ، سوپاپ ها عبور سیال را به جهت دلخواه محدود می کنند. پمپ ابتدا باید پیستون را در یک عمل بیرونی بکشد تا فشار در محفظه برای انجام مکش کاهش یابد. همانطور که پیستون به عقب برمی گردد، محفظه فشار را بالا می برد و فشار داخلی پیستون سیال را به داخل خط تحویل رها می کند. این عمل با سرعت بالا و باز کردن دریچه تخلیه همراه است. انواع موتور پمپ آب کشاورزی رفت و برگشتی مرسوم عبارتند از: پمپ های پلانجر ، پمپ های دیافراگمی ، پمپ های پیستونی و پمپ های پیستونی شعاعی. در ادامه به بررسی پمپ های گریز از مرکز میپردازیم. اجزای پمپ های گریز از مرکز یک یا چند پروانه متصل به شفت پمپ دوار هستند.

انواع موتور پمپ آب کشاورزی

انواع موتور پمپ آب کشاورزی

پمپ های گریز از مرکز

این ترتیب که در پاراگراف قبلی مقاله انواع موتور پمپ آب کشاورزی توضیح داده شد، انرژی مورد نیاز برای هدایت سیال در گردش پمپ را تولید می کند. پروانه ها همگام با شفت پمپ انرژی مکانیکی-دینامیکی تبدیل شده می چرخند. در این بین بیشترین انرژی حاصل از موتور به انرژی جنبشی سیالات پمپاژ شده تبدیل خواهد شد. سهمی که به عنوان انرژی پتانسیل در فشار دربرابر گرانش هدایت می شود. چرخه عملیاتی با هدایت پمپ سیال به قسمت مکش شروع می شود. سپس با هدایت آن به سمت کانال پروانه ها ادامه پیدا میکند. بعد پروانه های دوار مایعات پمپاژ شده را در امتداد پره های چرخان خود می راند. در حالی که به طور همزمان سرعت سیال را افزایش می دهد. در اینجا مایع شارژ شده از پره پروانه خارج می شود و به حلقه پمپ یا یک پوشش دیفیوزر منتقل می شود. هنگام تولید سرعت بالا توسط پره.